Stworzenie zespołu tanecznego narodziło się w myślach Wiktora Baranowicza w 1999 r., kiedy pracował w szkole średniej. Marzył wówczas o zespole, który zgodnie z jego pomysłem wykonywałby polski ludowy repertuar taneczny, ponieważ już wtedy współpracując z Mołodeczańskim Miejskim Oddziałem Związku Polaków na Białorusi chciał zgromadzić w zespole dzieci polskiego pochodzenia. Po ukończeniu studiów choreograficznych w Lublinie przy UMCS u znakomitego prof. Stanisława Leszczyńskiego, Wiktor Baranowicz zaczął uczyć dzieci tańców polskich. Początkowo były to polonez i krakowiak. Zespół nosił wtedy nazwę „Akwarele”, brał udział w różnych imprezach miejskich, rejonowych, obwodowych i wielokroć był nagradzany.
W kwietniu 2002 r. zespół zaczął ćwiczyć pod zmienioną nazwą „Białe skrzydła”. Obecnie skupia w swych szeregach około 70 dzieci w wieku od 7 do kilkunastu lat (młodzież gimnazjalna oraz licealna). W zespole pracują trzy grupy: główna – 21 członków i przygotowawcza – 50 dzieci. Są to dzieci oraz młodzież z Mołodeczna i rejonu. W bogatym i zróżnicowanym repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak i oberek) i regionalne m. in. suita kaszubska, przeworska i śląska. Zespół z równym powodzeniem wykonuje tańce innych narodów: ukraińskie, greckie, rosyjskie i białoruskie. Kostiumy taneczne, w których występuje zespół zostały uszyte i wyhaftowane według projektów kierownika zespołu.
Każdy występ zespołu „Białe Skrzydła” to pokaz umiejętności i żywiołowości, która niezmiennie podbija serca widzów. Mołodeczańscy tancerze są ambasadorami polskiej kultury narodowej. Najlepszą miarą sukcesów zespołu „Białe Skrzydła” są liczne nagrody zdobyte w przeglądach, na festiwalach krajowych i zagranicznych, częste występy, znakomite recenzje prasowe oraz spontaniczne reakcje publiczności. Kronika zespołu wypełniona jest słowami uznania i licznymi podziękowaniami wyrażonymi nie tylko w rodzinnym Mołodecznie, ale także w Polsce, na Ukrainie i w Rosji.
Zespół występował na wielu koncertach w kraju i za granicą m.in. na X i XII Międzynarodowym Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie – 2004 r. i 2006 r., gdzie spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności, został laureatem i otrzymał pierwszą nagrodę. W grudniu 2004 r. wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu „Sambor 2004” na Ukrainie, gdzie jako laureat został nagrodzony złotymi medalami festiwalu. W kwietniu 2005 r. zespół brał udział w pierwszym otwartym choreograficznym festiwalu „Białe Skrzydła” w Mołodecznie, za co był odznaczony dyplomem festiwalu.
„Białe Skrzydła” mają ścisłe kontakty z zespołami choreograficznymi: z Ukrainy „Orchidea” (Sambor) „Barwinek” (Bełgorod – Dniestrowski - Ukraina), z Polski „Ryki” (Ryki) oraz „Wyszków” (Wyszków), Zespół Tańca Ludowego UMCS (Lublin), z Rosji zespół „Słowianoczka” (Sankt Petersburg), „Sczastliwoje Detstwo” (Ulianowsk), z Litwy „Solczanka” i „Sto uśmiechów” oraz z wieloma zespołami z Białorusi. Zespół bierze aktywny udział w koncertach, które odbywają się z dużym sukcesem, porywają widzów ciekawymi choreograficznymi kompozycjami. 27 lutego 2006 r. zespół dostał honorowy tytuł – „WZOROWY”. W 2007 r. Dyplom I Międzynarodowego Konkursu „Sławianski kubok” miasta Sankt-Petersburg, Dyplom VII Festiwalu „Dniestrowska Falia” miasta Bełgorod – Dniestrowski (Ukraina). Zespół „Białe Skrzydła” w 2006 r. był uczestnikiem VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Cekcyn – Osie 2006 oraz VII, VIII i IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Cekcyn 2007, 2008 i 2010.
W 2007 r. zespół dostał zaproszenie i był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu w Krakowie. W październiku 2007 r. koncertował w Ostrowie Mazowieckim. W 2008 r. był uczestnikiem VII Charytatywnego Koncertu „Syców – 2008”, w Festiwalu „Sambor - 2008”, na przeglądzie kultury Kresowej we Wrocławiu i Szklarskiej Parębie. Został Laureatem Państwowego Festiwalu Narodowych Kultur w Grodnie (Białoruś). W lipcu 2008 r. koncertował przed prezydentem Białorusi. Brał udział w Mińskim Obwodowym Przeglądzie Polskiej Kultury „Nieswiż – 2008” (Białoruś). Zespół był świadkiem bicia rekordu Guinnesa w grze na keyboardzie (76 godz.) podczas pobytu w Szklarskiej Porębie.